Fudbaleri Sevilje savladali su Liverpul 3:1 u finalu Lige Evrope u Bazelu i treći put u nizu osvojili ovo takmičenje.

Ekipa iz Andaluzije je fantastičnom igrom u drugom dijelu susreta stigla do petog trofeja u drugom po kvalitetu evropskom takmičenju i obezbijedila vizu za Ligu šampiona sljedeće sezone. Uz to, trener Sevilje Unai Emeri osvojio je treći trofej Lige Evrope i po tome se izjednačio sa čuvenim Italijom Đovanijem Trapatonijem.

Ovakav epilog nije se mogao naslutiti nakon 45 minuta jer je Liverpul efektnim golom Staridža vodio 1:0.

Međutim, u nastavku je na terenu „Sent Jakob“ stadiona postojao samo jedan tim.

Sevilja je dominirala i već u prvoj akciji nakon dodavanja Marijana Gameiro je izjednačio.

Potom je francuski internacionalac propustio dvije velike prilike, ali to nije pokolebalo izabranike Unaija Emerija.

Razigrao se Koke i sa dva pogotka izrastao u junaka pobjede Sevilje.

Španski tim će dogodine igrati u Ligi šampiona, dok je Liverpul ostao bez Evrope jer kroz Premijer ligu nije uspio da obezbijedi plasman u neko od međunarodnih takmičenja.

Tok utakmice.:

Kraj u Bazelu, Sevilja je potvrdila primat u Ligi Evrope.

82′- Benteke umjesto Turea, pokušava Klop da promijeni nešto i uvodi novog ofanzivca.

70′-GOOOLLLL! Opet Koke, Liverpul je nokautiran. Pogodio je vezista Sevilje sa nekoliko metara, koji je u prvi mah pomislio da je u ofsajdu, ali su arbitri pokazali na centar.

69′- Origi mijenja Firmina, Klop pojačava napad.

64′-GOOOLLLLLL! Kokeeeeee! Sjajan pogodak sa 16 metara, pogodio je malu mrežu vezista Sevilje, preokret tima iz Španije.

60′- Ponovo je Gameiro bio sam na petercu, međutim Minjole je odbranio siguran pogodak.

48′- Zicer za Gameira, ali ga je stigao Ture, pa je Sevilja dobila samo korner. Furiozan početak nastavka ekipe iz Andaluzije.

46′-GOOOOOLLLLL! Ni minut nije prošao, a Sevilja se vratila u meč. Sjajan prodor Marijana, asistencija za Gameira, koji je postavio nogu i ubacio loptu u praznu mrežu.

46′- Nastavljen je susret u Bazelu.

Poluvrijeme u Bazelu. Majstorija Danijela Staridža pravi razliku nakon 45 minuta. Zasad je ekipa Jurgena Klopa bliža trofeju i mjestu u Ligi šampiona dogodine.

40′- Nije priznat pogodak Dejana Lovrena. Nakon kornera skočio je štoper Liverpula, ali je Danijel Staridž bio ispred golmana Sevilje i uticao je na igru iz ofsajd pozicije.

35′-GOOOOOLLLLL! Danijel Staridž trese mrežu Sevilju. Kutinjo je uposlio napadača Liverpula, koji je spoljnim dijelom kopačke zahvatio loptu i poslao je u mrežu Sevilje.

32′- Opasna situacija pred golom Liverpula, Gameiro je efektno makazicama šutirao, međutim nije bio precizan.

25′- Staridž je bio u prilici, pokušao je iskosa sa desne strane, ali mu je u šut ušao Sorija.

13′- Tražili su penal fudbaleri Liverpula nakon igre rukom Karika nakon prodora Firmina. Sudija Erikson nije smatrao da je bilo materijala za jedanaesterac.

11′-Šansa za Liverpul, Staridž je bio u petercu, ali nije uspio da ugrozi gol Sorije.

8′-Prvo veliko uzbuđenje. Džan je šutirao sa 20 metara, ali je Sorija odbranio. Igra se uz mnogo tempa. Odličan start meča.

1′- Počeo je meč. Prije starta bilo je nereda na tribinama i nekoliko tuča, ali sve je završeno bez posljedica.

Liverpul – Sevilja 1:3

Staridž 36′ – Gameiro 46′,Koke 63′, 70′

Liverpul: Minjole – Klajn, Lovren, Ture, Moreno – Džan, Milner – Lalana, Kutinjo, Firmino – Staridž;
Sevilja: Sorija – Marijano, Rami, Kariso, Eskudero – Nzonzi, Krikovjak, Vitolo, Banega, Koke – Gameiro.

Pobjednik večerašnjeg meča naredne sezone igraće Ligu šampiona. Kako ni jedan ni drugi klub nijesu to ostvarili kroz prvenstvo ovo im je posljednja šansa. Međutim Džejms Milner kaže da on i saigrači ne misle o narednoj sezoni, već samo o ovom meču.

„Igramo da bismo bili dio najvećih utakmica. Na kraju karijere se sve svodi na to šta si osvojio. Svi žele da igraju Ligu šampiona, ali ako karijeru završiš bez trofeja, a igrao si šest sezona u LŠ, koga briga za to. Bila bi šteta da propustimo šansu poslije sjajne igre u prethodnim mečevima“, rekao je krilni napadač Džejms Milner.

Liverpul je u istoriji tri puta osvajao Kup UEFA, a to je takmičenje (sada pod nazivom Liga Evrope), omiljeno fudbalerima Sevilje. Španski klub je osvojio posljednja dva pehara, a čak četiri u posljednjih 10 godina.

„U trećem uzastopnom finalu smo, to pokazuje samo koliko smo gladni trofeja i uspjeha. Veoma smo motivisani, čeka nas veliki rival, velika utakmica, kao i plasman u Ligu šampiona. Spremni smo“, poručio je trener Andalužana Unaj Emeri.

Utakmicu na Sent Jakobs Parku sudiće švedski arbitar Jonas Erikson.